понеділок, 15 лютого 2016 р.

Майстер - клас досвіду роботи Пилявки Я. І.

Система уроків математика в 2 класі за підручником С. О. Скворцової

Урок української мови в 2 класі


Тема.   Поняття про текст.
              Розрізнення групи речень  і  тексту.
              Робота з деформованим текстом.

Мета.  Ознайомити учнів із поняттям текст,формувати уявлення про текст як форму 
              звязного  висловлювання ,його характерні ознаки,розвивати вміння визначати тему
              тексту, добирати заголовок до тексту, відповідно до його змісту, збагачувати   
              словниковий запас учнів;
              розвивати усне і писемне мовлення,естетичну компетентність, уміння критично
              мислити,аналізувати почуте;
              виховувати прагнення до гармонії і краси в природі та в житті, вміння милуватися нею      
              .

Обладнання. Мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, малюнки, репродукції
                картин зимових пейзажів,сніжинки, музика Чайковського «Пори року».


                                                         Хід уроку
І.Організаційний момент.
1.    ___    Дорогі діти! Я думаю , що сьогодні ми попрацюємо на уроці цікаво.
А щоб змістовно працювати пригадаємо памятку:

Я – школяр (ка ).
Я – творча особистість.
Я – думаю,спостерігаю,замислююся.                        (слайд 1)
Я – аналізую,висловлюю свої думки.
Я – хочу все знати.

2.  Привітання.Створення емоційного настрою.
    
__ Сьогодні у нас незвичайний урок.
 Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що так нас чекає й збагачує мову.
Ми урок розпочинаємо,
Багато нового пізнаємо.

__ Ви ,діти, будете сьогодні дослідниками і мислителями,шукачами
 нового і незвіданого.
Отож,берімося до роботи. 

ІІ.  Актуалізація навчальної діяльності.

___ А зараз давайте поміркуємо . 
Звідки ви черпаєте слова , красиві вирази для власного мовлення?
( з книг, розмов, телебачення )

__ Ой, яка чудова українська мова!Вона  (чарівна, багата, милозвучна, соловїна ). __Сьогодні ми починаємо вивчати розділ, який допоможе вам більше дізнатися нового про мовлення.  А що це за розділ? Нам допоможе гра
Гра « Вилучи зайве»
(Вилучіть слова - назви пір року, і ви прочитаєте назву нового розділу)
Осіньтекзимаствесна                        (слайд 2)

ІІІ. Оголошення  теми і мети уроку
А тема уроку «Поняття про текст.  Розрізнення групи речень і тексту. Робота з деформованим текстом».                                            ( слайд3 )
___На уроці ми дізнаємося,що утворює текст, навчимося розпізнавати групи речень і текст,а також будемо складати тексти, послідовно і красиво висловлювати свої думки усно і письмово,розвивати і збагачувати своє мовлення. Бо красиво говорити, цікаво розповідати- це вміння, яке треба розвивати протягом життя.
___ Чи чули ви колись слово «текст»?
___ Де ви його  чули?
Очікування
___То що ви очікуєте від нашого уроку ?                      ( слайд 4 )

___ Впевнена,що ваші очікування оправдаються.

ІV.Первинне сприйняття  та усвідомлення нового матеріалу.

___Так,так , побуваємо у світі прекрасного, бо у свої володіння нас запрошує …
А хто, здогадаєтесь, послухавши, ось ці рядки.
           Чудо – сани прилетіли,
           Скакуни в тих санях білі,                                         ( слайд 5 )
           В санях тих сидить цариця                                         зима
           Білокоса, білолиця,
           Рукавом махає- сріблом все вкриває.

____ Ось на землю падають легенькі сніжинки. Спочатку їх небагато, а потім стає більше і більше. Вони кружляють у зимовому таночку і тихо сідають на високі будинки і зелені ялинки.

____ А сьогодні красуні- сніжинки разом із своєю матусею Зимою завітали до нашого класу. Вони допомагатимуть нам у вивченні нової теми і водитимуть стежинами прекрасного і незвіданого.                                                                             ( малюнок Зими)            
        Зима прийшла до вас із подарунками.  Що ж там у її торбинці ? Заглянемо !Скільки тут  сніжинок! Ось ці схожі на пушинки,а ці, мов метелики,а ось і сніжинки- балеринки! Все для вас! За активну роботу на уроці будуть вони вам у подарунок.

 Хвилинка каліграфії                                                             (слайд 6)
З З И И М М А А
___Які літери запишемо ? 
___Повторимо  написання  букв  з   і     м  .  
___ Запишемо  каліграфічно всі літери  і поміркуємо,яке слово з них можна скласти ?( зима )
___ Запишемо  це слово . Пише і веде клас….



Спостереження за мовним матеріалом.
___ Прочитайте вдумливо і порівняйте написане ліворуч і праворуч.   ( слайд 7)
                                                           ПЕРШИЙ СНІЖОК
   Випав перший пухнастий сніжок..                      Зима-чудова пора року.
Земля вкрилася білою- білою ска-                      На небі зявилася веселка.
тертиною.Теплі шапки одягнув ліс                     Рослини приносять велику користь.
 і притих.   
                                         ПРО ТЕКСТ ЛІВОРУЧ

___ Де речення звязані між собою,а де ні ?
( Зліва речення звязані між собою, а справа – ні.)
___  Давайте доведемо.
___ Ще раз прочитаємо написане ліворуч.
___ Скільки тут речень ?
___ Про що йдеться в кожному  реченні?   ( про зиму  )
___ Прочитайте перше речення. Про  що ми дізналися?
___  Прочитайте друге речення. Що воно розповіло? Чи доповнює воно перше?
____ Чи доповнює третє речення друге?
(Отже ми можемо сказати,що кожне наступне речення доповнює попереднє:
тобто вони розміщені у певній послідовності )
    
                                    ПРО ТЕКСТ ПРАВОРУЧ
____А праворуч скільки записано речень?
____ Чи наступне речення доповню перше?
____ А третє речення про що?Доповнює воно друге?
( У кожному реченні говориться про щось інше  )

___ Чи підходить запропонований заголовок  до написаного ліворуч?
___Доведіть!
___Чи можна до написаного праворуч записати цей заголовок?
___ Зробимо підсумок про речення записані ліворуч.
                                -  речення зв’язані між собою;
                                - вони розміщені у певній послідовності;
                               - до написаного можна дібрати заголовок.
___ Тому ці речення утворюють текст.
___ Молодці!  Ми самі дослідили, що таке текст. Давайте звіримо свої міркування з правилом у підручнику.

Робота над правилом
Читання  правила
___ Прочитайте правило самостійно,а потім вголос.
Робота над правилом
(Зима і сніжинки дуже задоволені  вашою роботою.     А зараз, кому сніжинка впаде на
долоньку,той і буде відповідати)
                        _  З чого складається текст?
                        _ Як розміщені речення в тексті?
                        _ Що можна дібрати до тексту?
Робота в парах
Гра « Я тобі,ти мені» (  розказуємо правило один одному)

V.Осмислення ,узагальнення  та систематизація знань

1.Робота з підручником
а)___ Цікаво було дізнатися, що відбувається в природі ,коли випадає перший сніжок?
А як дерева зимують знаєте? Ну тоді до роботи з підручником!
-  Вправа 207 розповість вам про це..   Читання тексу вголос
                       __ А зараз нас запрошує в гості Пізнайкова рубрика «Слово до слова».

б )                         Зясуємо значення слів:
                                               Брунатний  -  темнокоричневий.
                                               Міднолисті -  кольору міді.                   ( слайд 8 )
      

в)       Виконання завдань
__ Подумайте  і  скажіть одним реченням ,про що цей текст?
( Цей текст про ліс узимку або про дерева в зимовому лісі )
__  Доберіть заголовок.
( Зимовий ліс.  Ліс узимку. )
__  На які дерева автор звертає більше уваги?       Чому?
__  То який ще заголовок можна добрати?       ( Зимовий шепіт дубів  )
__ Дослідіть за текстом, чому взимку дуби шелестітимуть деревам про весну?
__  Запишіть перше і останнє речення.


Фізкультхвилинка                                         Пісня «Морозець»                               


2.  Творча робота над відновленням деформованого тексту
___  Ми   закріплюємо свої знання про текст і продовжуємо вести спостереження за красою зимової пори.
___ Щоб деревам не було так холодно  і страшно зима подбала про них,приготувала їм…,а що ви дізнаєтеся,коли виконаєте наступне завдання.

___ Прочитайте речення.
       Виграє воно на сонці блискучими самоцвітами . Зима одягнула його в білосніжне вбрання.  Який чудовий ліс узимку!                                              ( слайд  9)
САМОЦВІТИ  - коштовний камінь з яскравим блиском.

__   Чи можна цю послідовність речень назвати текстом?
__    А що потрібно зробити?   ( змінити порядок речень )
___Змініть порядок речень так, щоб можна було прочитати текст. Запишіть його.
Доберіть заголовок (   Зимовий ліс  )                                              (  слайд10 )

                   Попрацюйте в групах
(У кожній групі оберіть керівника, який буде організатором ,допоможе вам його записати.)
__ То що подарувала зима деревам?
__ Красиве воно?
__ А вам дарує сніжинки.

3. Розвиток   зв’язного мовлення
___ Мабуть,не знайдеться людини в  світі,  яка б не любила  природу!Одні  милуються барвами осіннього лісу ,інші обожнюють тепле літечко , багатьох чарують весняні квіти.
А ми сьогодні в захваті від першого  лапатого  сніжку, морозу легенького.
                                                                                                                    ( слайд 11 )
4.Сценка

5.Складання  тексту про зиму.(   3-4 речення)
__  Щось зима у торбинці ще  для вас приготувала! Ану подивимося !
Та це слова!Давайте, діти ,складемо із ними змістовні красиві речення про зиму.
          зима
          сніжинки
          таночок
          земля
          дерева
           краса
Конкурс цікавих речень.Кожна група представляє своє речення.Найцікавіші запам’ятовуємо і запишемо.

Учитель зачитує свій  текст
      Зима – справжня чарівниця!Ось у веселому таночку,мов балеринки, кружляють сніжинки. Земля вкрилася білим пухнастим килимом. Дерева стоять у казковому сніжному одязі. Яка краса довкола!


VI.Підсумок уроку.

Ми плідно працювали на уроці.Багато взнали нового,цікавого.Урок підходить до кінця.Оікування ваші оправдалися?
__ А зараз виконаємо вправу «Сенкан»                            ( слайд 12)
Текст:
__ цікавий, повчальний, зв’язний;
__ розповідає,описує,навчає,
__ текст складається із речень;
__ вчить послідовно і правильно висловлювати свої думки.

Гра « Інтервю»

VII. Домашнє завдання.

С. 79, впр.208;  С. 78-вивчити правило.
__ Прочитайте та визначте: це текст чи окремі речення.
__ Поясніть,чому ви так думаєте?
__ Доберіть до тексту заголовок.  (Грона калини).     (малюнок)

Гроно- скупчення плодів або квітів на одній гілці.

неділю, 14 лютого 2016 р.

Урок навчання грамоти в 1 класі


Тема.  Звуки[ н ], ] позначення їх буквами  Н,н. Написання імен з великої
            букви. Робота з дитячою книгою.                                                          
Мета.   Ознайомити дітей зі звуками [ н ], [ н] і буквою Н(«ен»),з артикуляцією
             цих звуків;продовжувати навчати дітей читати склади різних видів; роз-
             вивати вміння робити звуко-буквений та звуко- складовий аналіз слів.
             Виховувати бажання прислухатися до порад старших,бути сміливими,
             впевненими в собі.
Обладнання.
              Каса букв,картки з друкованими великою та малою буквами,«Квіточка-
             розчиточка


                                                      Зміст    уроку
I.Організаційний момент
Пролунав  дзвінок-
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почуть наприкінці
Що в нашому першому класі
Діти – просто молодці.
                                           
                                                   ДЕВІЗ  УРОКУ
                                           Правильно читаємо,
                                           Чітко розповідаємо,
                                            Мову свою розвиваємо.

II.Актуалізація опорних знань
1.Артикуляційна зарядка
-Сьогодні до нас на урок завітало багато гостей.
Білочка передала вам ось цю красиву квіточку- розчиточку, яку приберегла для вас  ще з літа.А ще ви поласуєте горішками за активну роботу на уроці.
-Квіточка така гарна,що до неї зразу прилетіла бджілка.
-Як вона забриніла?  (Дж – дж – дж )
-І вітер дмухнув на квіточку  (С-с-с )
-Листочки весело зашелестіли (Ш – ш – ш )
-А ось із хмаринки зараз піде дощик і полиє нашу квіточку .
-Як дощик капає?  (Кап – кап – кап )
2. Читання складів
-А що є на пелюсточках квіточки?  (Букви  )
-Назвіть ці букви.  ( а ,о, у, и, і, е )
-Які звуки вони позначають?
-А яка літера вмостилася в серединці квіточки ? (М )
-Ось і прочитаємо склади з нею.
-Які звуки позначає буква «ем»?
-У яких складах треба вимовляти твердий приголосний [ м] ?( ма, мо, му, ми )
-У якому складі м'який приголосний [ м’] (мі )
-Яка буква підказала,що треба  вимовляти  м’який приголосний звук [м] ?
(Буква і, яка позначає голосний звук [ і] ).
III. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовка до ознайомлення з новою буквою
-До нас сьогодні на урок завітали школярі. Вони хочуть познайомитися з вами і допомогти вивчити нову букву.
-Це Назар. А це  Ніна.
-Який звук ви чуєте  на початку слова Назар?
-Вимовте його? [ н].
-А який звук ви чуєте на початку в  слові Ніна ?
-Вимовте його [н’].
-Які звуки виділили в словах? н ] , [н’ ].
-Давайте поспостерігаємо за вимовою цих звуків.
-Вимовте звук [н].
( Язик притискаємо до верхніх зубів.Повітря, потрапляючи на перешкоду перед язиком і зубами, проходить через ніс, розмикає зуби і з голосом виходить із ротової порожнини ).
-Отже, який звук  [н] ? ( Приголосний, твердий )
-А тепер вимовте звук [ н’ ].
-Де тепер розташувався в ротовій порожнині язик?
( Він впирається в нижні зуби ).
-Який звук [ н’]? ( Приголосний ,м’який )
2. Ознайомлення з буквою «ен»
-Звуки  [ н], [н’] на письмі позначаються буквою Н «ен»
-Давайте запросимо букву «ен» в гості.
           Букво, букво, приходи,
           Дуже просимо всі ми.
           Букво, букво, приходи,
           Щось цікаве розкажи.
                                                       Тут  я ,тут!
                                                        Ось домівка тут моя!

-Ви звернули увагу,що буква називається не так, як звуки.
-Розгляньте малу і велику букви «ен».
-Порівняйте їхню форму і розміри.
-Чим ці  літери відрізняються?
-На що подібна буква  «ен»?
-Послухайте ,як про це говориться у вірші А .Андрієнка.
            Буква Н , немов драбина:
            Палки дві і перетинка.
3. Гра «Впіймай  звуки [ н] , [ н’].
               - Махнула птиця крилом –
                Закрила півсвіту
                Чорним рядном.                ( ніч )
              - Голуба хустина,жовтий клубок:
                по хустині качається,
                людям усміхається.           ( небо і сонце )
             -   Що то за гість,
                 що темноту їсть?               ( день )
              - Що літає,крил не має,
                Але крила підіймає?           (вітер )
( Зразок  міркування :у слові ніч  м'який приголосний [ н’] ми чуємо  на початку слова; а в слові  день- у кінці; у слові небо ми чуємо твердий приголосний звук [н] на початку слова…)
4.Аналітико – синтетичні вправи  зі  звуками [ н],[ н’].
- Утворіть склади з приголосним твердим звуком [ н] і голосними звуками [ и], [у],[ а],[о] .  
Гра «Луна» (називається слово, а учні кілька разів хором вимовляють його останній склад ).
Луна- на- на-на        Коні- ні –ні –ні          Сіно – но-но-но     Сини- ни-ни-ни
Фізкультхвилинка
5.Читання складів з буквою Н.
- А зараз прочитаємо склади. Ніна нам принесла намисто , але це намисто незвичайне,у ньому заховалися склади ,які потрібно прочитати.


-У яких складах звук[ н] вимовляється твердо?
-А який звук позначає буква «ен» у складі ні ?
-Із яких намистинок можна скласти ім'я Ніна?
-Як пишуться імена людей?
-Назвіть імена людей , які починаються буквою  Н. ( Ніна, Наталя, Нонна )
6. Робота з букварем
-Розгорніть буквар. Роздивіться малюнки вгорі.
-Підпишіть ці малюнки словами.
-Чи ми чуємо в цих словах звуки[ н], [н]? 
- Прочитайте склади  з  буквою Н в будиночках.
-Чи вимовляли ви м'який приголосний[н’] . Коли?
7. Читання ситуативних речень- вигуків.
( Учні розглядають малюнок , на якому зображено вершника)
-Кого ви бачите на малюнку?
-Прочитайте, що вигукує чоловік?( Но-но-но!) Зверніть увагу, що в кінці вигуку надруковано знак оклику.Тож треба читати з відповідною кличною  інтонацією.
-Коли люди вигукують- Но!? Для чого це потрібно?(Так вони підганяють коней,щоб ті скакали швидше.)
8.Читання слів із буквою Н ( с.35 букваря ).
-Прочитайте  слова у стовпчиках парами. Коли ми говоримо мамо, Ніно?
(Коли звертаємоя до них.)
-Зверніться до нашої гості на ім'я, запитайте в неї про що – небудь.
(Ніно,скільки тобі років? Ніно, а в якому класі ти навчаєшся? Ніно, у тебе є братик чи сестричка?)
9.Читання слів в стовпчиках по складах.
(Звертається увага дітей на те,що один зі складів у кожному слові підкреслено.
Це допомагає побачити їх і прочитати.
10.Звуко – буквений аналіз слів за предметними малюнками букваря.
-Вимовте звуки в словах.
-Охарактеризуйте звуки в цих словах.
11.Робота з дитячою книгою.
-Сьогодні у нас в гостях знову книга «Квітка сонця», автором якої є Василь Су- хомлинський.
-Подивіться уважно  на обкладинку.
-Де надруковано ім'я автора книжки, її назву?
-Послухайте уважно оповідання і підготуйтеся назвати ім'я головної героїні.
-Читання оповідання вчителем.
-Бесіда за змістом.
-Куди йшла Ніна?
-Кого вона зустріла на стежці?
-Що зробила дівчинка?
-Куди вона втекла?
-Що порадила дівчинці мама?
-Чи вдалося Ніні перебороти свій страх? Як? Розкажіть.
-Якою ви собі уявляєте Ніну?Намалюйте її.
-Щоб ви порадили дівчинці?

IV.Підсумок уроку
Перший клас : ви- просто молодці!(На великих горішках , які одержали діти за роботу активну на уроці,записані літери М О ЛОДЦІ)
-Гра «Незакінчені речення»
-Сьогодні на уроці ми познайомилися з літерою …   .
-Вона позначає звуки…   .
-Звук [н] ми чуємо в словах…     , а звук [н’] …   .
-Урок мені…      .
-Дівчинка Ніна мене навчила бути...