неділю, 14 лютого 2016 р.

Урок навчання грамоти в 1 класі


Тема.  Звуки[ н ], ] позначення їх буквами  Н,н. Написання імен з великої
            букви. Робота з дитячою книгою.                                                          
Мета.   Ознайомити дітей зі звуками [ н ], [ н] і буквою Н(«ен»),з артикуляцією
             цих звуків;продовжувати навчати дітей читати склади різних видів; роз-
             вивати вміння робити звуко-буквений та звуко- складовий аналіз слів.
             Виховувати бажання прислухатися до порад старших,бути сміливими,
             впевненими в собі.
Обладнання.
              Каса букв,картки з друкованими великою та малою буквами,«Квіточка-
             розчиточка


                                                      Зміст    уроку
I.Організаційний момент
Пролунав  дзвінок-
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почуть наприкінці
Що в нашому першому класі
Діти – просто молодці.
                                           
                                                   ДЕВІЗ  УРОКУ
                                           Правильно читаємо,
                                           Чітко розповідаємо,
                                            Мову свою розвиваємо.

II.Актуалізація опорних знань
1.Артикуляційна зарядка
-Сьогодні до нас на урок завітало багато гостей.
Білочка передала вам ось цю красиву квіточку- розчиточку, яку приберегла для вас  ще з літа.А ще ви поласуєте горішками за активну роботу на уроці.
-Квіточка така гарна,що до неї зразу прилетіла бджілка.
-Як вона забриніла?  (Дж – дж – дж )
-І вітер дмухнув на квіточку  (С-с-с )
-Листочки весело зашелестіли (Ш – ш – ш )
-А ось із хмаринки зараз піде дощик і полиє нашу квіточку .
-Як дощик капає?  (Кап – кап – кап )
2. Читання складів
-А що є на пелюсточках квіточки?  (Букви  )
-Назвіть ці букви.  ( а ,о, у, и, і, е )
-Які звуки вони позначають?
-А яка літера вмостилася в серединці квіточки ? (М )
-Ось і прочитаємо склади з нею.
-Які звуки позначає буква «ем»?
-У яких складах треба вимовляти твердий приголосний [ м] ?( ма, мо, му, ми )
-У якому складі м'який приголосний [ м’] (мі )
-Яка буква підказала,що треба  вимовляти  м’який приголосний звук [м] ?
(Буква і, яка позначає голосний звук [ і] ).
III. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовка до ознайомлення з новою буквою
-До нас сьогодні на урок завітали школярі. Вони хочуть познайомитися з вами і допомогти вивчити нову букву.
-Це Назар. А це  Ніна.
-Який звук ви чуєте  на початку слова Назар?
-Вимовте його? [ н].
-А який звук ви чуєте на початку в  слові Ніна ?
-Вимовте його [н’].
-Які звуки виділили в словах? н ] , [н’ ].
-Давайте поспостерігаємо за вимовою цих звуків.
-Вимовте звук [н].
( Язик притискаємо до верхніх зубів.Повітря, потрапляючи на перешкоду перед язиком і зубами, проходить через ніс, розмикає зуби і з голосом виходить із ротової порожнини ).
-Отже, який звук  [н] ? ( Приголосний, твердий )
-А тепер вимовте звук [ н’ ].
-Де тепер розташувався в ротовій порожнині язик?
( Він впирається в нижні зуби ).
-Який звук [ н’]? ( Приголосний ,м’який )
2. Ознайомлення з буквою «ен»
-Звуки  [ н], [н’] на письмі позначаються буквою Н «ен»
-Давайте запросимо букву «ен» в гості.
           Букво, букво, приходи,
           Дуже просимо всі ми.
           Букво, букво, приходи,
           Щось цікаве розкажи.
                                                       Тут  я ,тут!
                                                        Ось домівка тут моя!

-Ви звернули увагу,що буква називається не так, як звуки.
-Розгляньте малу і велику букви «ен».
-Порівняйте їхню форму і розміри.
-Чим ці  літери відрізняються?
-На що подібна буква  «ен»?
-Послухайте ,як про це говориться у вірші А .Андрієнка.
            Буква Н , немов драбина:
            Палки дві і перетинка.
3. Гра «Впіймай  звуки [ н] , [ н’].
               - Махнула птиця крилом –
                Закрила півсвіту
                Чорним рядном.                ( ніч )
              - Голуба хустина,жовтий клубок:
                по хустині качається,
                людям усміхається.           ( небо і сонце )
             -   Що то за гість,
                 що темноту їсть?               ( день )
              - Що літає,крил не має,
                Але крила підіймає?           (вітер )
( Зразок  міркування :у слові ніч  м'який приголосний [ н’] ми чуємо  на початку слова; а в слові  день- у кінці; у слові небо ми чуємо твердий приголосний звук [н] на початку слова…)
4.Аналітико – синтетичні вправи  зі  звуками [ н],[ н’].
- Утворіть склади з приголосним твердим звуком [ н] і голосними звуками [ и], [у],[ а],[о] .  
Гра «Луна» (називається слово, а учні кілька разів хором вимовляють його останній склад ).
Луна- на- на-на        Коні- ні –ні –ні          Сіно – но-но-но     Сини- ни-ни-ни
Фізкультхвилинка
5.Читання складів з буквою Н.
- А зараз прочитаємо склади. Ніна нам принесла намисто , але це намисто незвичайне,у ньому заховалися склади ,які потрібно прочитати.


-У яких складах звук[ н] вимовляється твердо?
-А який звук позначає буква «ен» у складі ні ?
-Із яких намистинок можна скласти ім'я Ніна?
-Як пишуться імена людей?
-Назвіть імена людей , які починаються буквою  Н. ( Ніна, Наталя, Нонна )
6. Робота з букварем
-Розгорніть буквар. Роздивіться малюнки вгорі.
-Підпишіть ці малюнки словами.
-Чи ми чуємо в цих словах звуки[ н], [н]? 
- Прочитайте склади  з  буквою Н в будиночках.
-Чи вимовляли ви м'який приголосний[н’] . Коли?
7. Читання ситуативних речень- вигуків.
( Учні розглядають малюнок , на якому зображено вершника)
-Кого ви бачите на малюнку?
-Прочитайте, що вигукує чоловік?( Но-но-но!) Зверніть увагу, що в кінці вигуку надруковано знак оклику.Тож треба читати з відповідною кличною  інтонацією.
-Коли люди вигукують- Но!? Для чого це потрібно?(Так вони підганяють коней,щоб ті скакали швидше.)
8.Читання слів із буквою Н ( с.35 букваря ).
-Прочитайте  слова у стовпчиках парами. Коли ми говоримо мамо, Ніно?
(Коли звертаємоя до них.)
-Зверніться до нашої гості на ім'я, запитайте в неї про що – небудь.
(Ніно,скільки тобі років? Ніно, а в якому класі ти навчаєшся? Ніно, у тебе є братик чи сестричка?)
9.Читання слів в стовпчиках по складах.
(Звертається увага дітей на те,що один зі складів у кожному слові підкреслено.
Це допомагає побачити їх і прочитати.
10.Звуко – буквений аналіз слів за предметними малюнками букваря.
-Вимовте звуки в словах.
-Охарактеризуйте звуки в цих словах.
11.Робота з дитячою книгою.
-Сьогодні у нас в гостях знову книга «Квітка сонця», автором якої є Василь Су- хомлинський.
-Подивіться уважно  на обкладинку.
-Де надруковано ім'я автора книжки, її назву?
-Послухайте уважно оповідання і підготуйтеся назвати ім'я головної героїні.
-Читання оповідання вчителем.
-Бесіда за змістом.
-Куди йшла Ніна?
-Кого вона зустріла на стежці?
-Що зробила дівчинка?
-Куди вона втекла?
-Що порадила дівчинці мама?
-Чи вдалося Ніні перебороти свій страх? Як? Розкажіть.
-Якою ви собі уявляєте Ніну?Намалюйте її.
-Щоб ви порадили дівчинці?

IV.Підсумок уроку
Перший клас : ви- просто молодці!(На великих горішках , які одержали діти за роботу активну на уроці,записані літери М О ЛОДЦІ)
-Гра «Незакінчені речення»
-Сьогодні на уроці ми познайомилися з літерою …   .
-Вона позначає звуки…   .
-Звук [н] ми чуємо в словах…     , а звук [н’] …   .
-Урок мені…      .
-Дівчинка Ніна мене навчила бути...     

Немає коментарів:

Дописати коментар